REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Jak je to s plísněmi.

Občas při úklidu domácnosti objevíme nezvanou a nevítanou návštěvu v podobě plísní.Kde se berou a jak se jich zbavit?
Plísním stačí k životu vlhké prostředí, nepotřebují příliš světla a nenáročné jsou i na živiny .Spokojí se s omítkou, nábytkem, podlahou, zdivem, ale i dlaždicemi v koupelně nebo sklem, pokud budou znečištěné organickými zbytky například ze saponátů. Nezáleží jim ani na teplotě a kyselosti prostředí ,tu si dokonce mohou upravit samy.
Co vlastně jsou plísně.
Z našeho pohledu jsou to jen barevné nárosty ale to je velký omyl. Tělo plísní je tvořeno houbovým vláknem,které se větvící v podhoubí a z něj vyrůstají rozmnožovací orgány plísní. A právě z rozmnožovacích orgánů se uvolňují škodlivé výtrusy. Plísně se rozšiřují tím způsobem, že uchycená spóra naklíčí, vytvoří se houbové vlákno s podhoubím a rozmnožovacími orgány. Z rozmnožovacích orgánů se opět uvolňují spóry. Kromě toho se rozrůstá také houbové vlákno.. Rychlost šíření závisí na jejich druhu a podmínkách ve kterých se vyskytují.
Proč se plísně v bytech vyskytují.
Plísně se rozšiřují především díky vlhkosti. Nejčastější výskyt je tedy ve vlhkých prostorách a na vlhkých stavebních konstrukcích a jejich okolí. Mezi zdrojem vlhkosti a jejím odváděním musí být tedy zachována rovnováha. Nedostatečné větrání, kondenzace vodních par, zatékání dešťové vody, zemní vlhkost jsou těmi nejčastějšími příčinami šíření plísní. I při pouhém dýchání vzduchu v bytě se uvolňuje velké množství vodních par. Vlhkost také zvyšují pokojové rostliny, vaření, využívání koupelny, praní a sušení prádla, mytí nádobí i žehlení. Také přítomnost domácích mazlíčků se na jejím zvýšení výrazně podepisuje.
. Jak se plísní zbavit.
Způsobů, jak se plísní zbavit, je více. Základním prostředkem jsou chemické přípravky označené názvem fungicidy.Záleží na správné volbě přípravku při úklidu domácnosti a správném použití. Fungicidy působí na povrch napadený plísněmi desinfekčně Dobrý prodejce vám jistě ochotně poradí s jejich výběrem.
Fungicidem se plísně i odstraňují převážně stíráním. Naneseme přípravek na textilii a plíseň stíráme, až do úplného odstranění. Pokud přípravek aplikujeme postřikem, je nutné to provádět opět přes tkaninu, abychom zabránilil šíření spór.I poté musíme plísně z povrchů setřít a vždy řádně větráme.

Při napadení povrchu natolik, že použití fungicidu nestačí, je nutné sáhnout po radikálnějším způsobu. Materiál můžeme vyměnit např.provedeme sanaci omítky,výměnu podlahové krytiny apod.,nebo lze použít také metody fyzikální jako je podřezání zdiva, položení hydroizolace,či vysušování zdiva. Mezi chemické metody patří také injektáže chemikálií přímo do zdiva..

Plísně nesignalizují špatný úklid domácnosti,ale spíše nedostatečné větrání , špatně izolovaná okna a dveře, kdy do zdiva proniká vlhkost, nedostatečnou izolaci a jiné nedostatky,které nás mohou dovést až ke stavebním úpravám.

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat