REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archiv

Detektory kovu a volba cívky

Detektory kovu a volba cívky

Detektor kovu a správná volba příslušenství je dost zásádní a mnohdy problematická otázka. Pokusím se Vám nástínit jak byste se při výběru příslušenství měli orientovat. Zaměříme se na výběr správné cívky, uvedu nejobecnější informace, které Vám usnadní výběr. Detektor kovu je elektronické zařízení, které v podstatě pracuje na základě ovlivnění elmag. pole pod cívkou, když je toto pole narušeno kovovým předmětem, detektor Vám toto narušení pole oznámí akusticky a digitální detektory i vizuálně na displeji. Nebudu se rozepisovat jak co funguje, článek by měl být co nejsrozumitelnější a nejjednodušší, takže nebudeme zabíhat do technických detajlů, jak se signál v detektoru zpracovává atd., je to nepodstatné. Je jenom dobré vědět, že pod cívkou detektoru je nějaké elmag. pole, že detektor kovu pracuje na nějaké pracovní frekvenci, která je u VLF detektorů uváděna v kHz a ovlivňuje dosah detektoru, nebo citlivost na drobné cíle. Všeobecná poučka je taková, že čím nižší pracovní frekvence detekoru, tím lepší průnik půdou do hloubky, ošem negativem nízké pracovní frekvence detektoru je ztráta citlivosti na menší cíle, např. drobné stříbrné mince a naopak čím vyšší prac. frekvence detektoru, tím lepší citlivost na malé mince. To je podstatné si uvědomit při samotném výběru detektoru kovu. Válkař např. zvolí detektor kovu Tesoro Cortes na 10 kHz, ale mincičkář půjde např. do detektoru Tesoro Lobo na 18 khz. Jako nejuniverzálnější pracovní frekvence detektorů kovu se jeví použití pásma 12 – 18 kHz, kdy je dostupná velmi solidní hloubka i citlivost detektoru na droboť. Jen okrajově se zmíním, že jsou na trhu dostupné i multifrekvenční detektory kovu Minelab, které  používají celé spektrum „otáček“  od 1,5 do 100 kHz.Toliko k prac. frekvencím a posunem se k volbě sondy, či cívky, můžete používat oba názvy, obojí je správně.

Základní dělení cívek je:

1. podle konstrukce

2. podle velikosti

Podíváme se na první dělení, ato konstrukce cívky: dnes se nejčastěji používají dva typy cívek

a) koncentrické cívky, nebo koeliptické

b) 2d (DD) konstrukce

Koncentrické cívky jsou starším typem používaných cívek, ale jejich havní výhodou je výborná stabilita v terénu, tzn. netrpí na přílišné prozvuky. Ovšem nedosahují takové citlivosti, pokrytí a hloubky, jako novější typy cívek DD konstrukce. Koncentrika bude vždy také levnější variantou, oproti DD  cívce stejné velikosti. Takže pokud nejste náročný detektorář a jenom jednou za čas vyběhnete se psem do lesa, volte kocentriku, náročnější by učitě měli volit DD cívku.

Druha veličina ato velikost cívky, je podstatná pro širší pokrytí prohledávané plochy a větší hloubkové dosahy, ovšem pozor všechno s mírou, nadměrné velikosti cívek jsou neadekvátní, jelikož zisk u opravdu velkých cívek, řekněme 16″+ je neadekvátní oproti menším kolegům a naopak začínají zde spíše převažovat negativa nad pozitivníma hlediskama. Uvedu proč, zisk hloubky u megacívek pro VLF detektory je ovlivněm už jen minimálně, ale váha cívky, extrémní nárust nestability a interferencí v kombinaci se špatnou seperací a těžšího dohledávání cíle pod sondou mluví jasně v neprospěch použití XXXL cívek, jenom upozorním, že se nebavíme o pulzních detektorech, kde je vše trošku jinak. Optimální a univerzální volbou jsou cívky o rozměrech 11″ až 13″. Co při výberu cívku také musím zohlednit je volba lokality, budu chodit převážně zabordelená políčka, nebo čistější les, tzn. potřebuju separovat barevné cíle mezi železným odpadem na bordel polích, nebo spíše potřebuju hloubky v čistém lesíku. Podle toho také zvolím velikost cívky, když chci výbornou separaci zvolím uřčitě měnší DD sondu, než mega neseparující kolo a opačně, na hloubky do rozlehlého lesa si nevemu mini seperátor 6″. Takže vidíte, že i při samotném výběru sondy je nutné použít pár jednoduchých znalostí, které už víte a s výběrem sondy si poradíte levou zadní.

No a posledním hlediskem je cenová relace, ale s tím Vám už nepomůžu, to si musí každý sám obhájit před svým partnerem, který je jistě tolerantní a nějakou tu korunu vydanou navíc určitě pochopí. Vždyť lepší je dražší sonda a spokojenost Vašeho partnera, než např. drahá opice a tichá domácnost, ža mám pravdu dámy. :-))

 

 

Comments are closed.

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde