REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Pokročilé funkce FBS detektorů kovu Minelab

Článek je orientován opět na detektory Minelab a berte jej jako pokračování seriálu o multifrekvenčních detektorech Minelab E-trac. V prvním dílu jsme si v rychlosti přiblížili, jak číst displej u E-Tracu, pověděli jsme si něco o konduktivitě a ferocitě, takže nejdůležitější základy máme za sebou a může pokročit dále.  Dnes se podíváme blíže na nastavení (menu) detektoru.Zase se budu snažit, aby článek byl psaný jednoduchou formou, žádné odborné žvásty a motanice v duchu našich zákonodárců, ale jasně a srozumitelně všechny demonstrované funkce menu detektoru vysvětlím, tak abych to pochopil i já sám.

Jelikož menu nastavení detektoru je docela obsáhlé, budu postupovat po malých kouskách a nadávkujeme si jednotlivé možnosti po částech, ono je to pak lepší pro zapamatování a určitě nikoho nebaví číst zdlouhavé plátky. Dnes se pokusím vysvětlit dvě důležité funkce, první z nich je volba „High Trash“ a druhá „Low Trash“. Už samotný název nám říká, o co vlastně jde, je to nastavení míry odpadu, ale proč to tam vůbec je a k čemu mi to je dobré? Mám přeci diskriminaci, tak na co řešit nějakou míru odpadu, to je asi nějaká zbytečnost si můžete říct, ale není tomu tak a svůj význam tyto dvě položky menu přeci jenom mají. Zkusím Vám jednoduše vysvětlit, co které nastavení s detektorem vlastně provede.

Low Trash – Tuto funkci volte v oblastech s nízkou až střední mineralizací půdy a v místech s mírným zamořením železným odpadem. Malá nápověda, pokud nevíte jaká je mineralizace půdy, kde právě hledáte, mrkněte se hodnotu  vlevo, ve druhém sloupečku je uvedena automatická citlivost a podle velikosti sloupečku (hodnoty doporučovaného nastavení) poznáte i míru mineralizace půdy.

Funkce Low Trash se nedoporučuje na místa s vysokou mineralizací půdy a s obsahem přílišného množství železných kovů. Obecně řečeno, pokud to převedu na naše podmínky, tak jsou to v podstatě čistá místa, jakými jsou lesy, vyjma např. Bílých Karpat, kde se přehnala fronta a z lesa je jeden velký smeťák střepin, nábojů, plechů apod. A určitě bych sem také nezařadil čedičové České středohoří a většinu zamrvených polí na našem území. Nastavená hodnota Low Trash ovlivňuje způsob vyhodnocení cílů detektorem. Detektor se zaměřuje na cíle, které dávají nejsilnější odpověď, proto v tomto nastavení můžete přejít malý signál maskovaný větším železem.

Tato funkce umožňuje použít i nižší hodnotu nastavení diskriminačního vzoru a vyšší úroveň citlivosti. Vyhodnocení ID je také stabilnější, jelikož jak jsme si pověděli detík se zaměřuje na nejsilnější odpověď a nenechává se tak poplést např. oxidací, která samozřejmě také poskytuje odpověď (slabá odpověď – neznamená hlubší cíl). Detektor v tomto nastavení poskytuje hloubkové dosahy, ale může se stát, pokud vedle sebe leží více cílů a jeden z nich poskytuje silnější odezvu, je ten slabší potlačen a vyhodnocení se bude orientovat na cíl, který poskytuje silnější odezvu. Proto pokud chcete raději lépe separovat, než mít hloubky a vybírat droboť mezi železem volte raději nastavení „High Trash“.

Detektor kovů Minelab E-Trac

High Trash – Tato funkce používá pokročilejší způsob zpracování signálu, který řídí implementovaný software uvnitř. Toto nastavení zásadně mění způsob vyhodnocení cíle a oproti nastavení Low Trash zcela opačně hodnotí cíle pod sondou. Cíle nejsou hodnoceny podle jejich „síly“, ale podle toho jak nastavíte míru odmítnutí (diskriminace). Uvedu příklad pro snadné pochopení.

Mám nastavenou diskriminaci želízek na určitou hodnotu, prostě želízka kopat nechci, a tato nastavená hodnota diskriminace detektoru říká, že ačkoliv želízko, které leží vedle barevného cíle, poskytuje silnější odpověď, než barevný soused, je toto želízko ve vyhodnocení potlačeno a detektor se zaměřuje ve své vyhodnocování právě na onen nevydiskriminovaný barevný cíl, i když dává slabší odezvu.

Zajímavá funkce, že ano, proto já  místech s velkým množstvím odpadu raději tuto funkci zapínám, protože je pro mě důležitější nepřecházet barevné cíle, než kopat hloubky. Zapomněl jsem se zmínit, že detektor v zapnuté funkci High Trash se snaží pracovat rychleji (rychlost obnovy je vyšší) a proto i samotné vyhodnocení na displeji může být méně přesné (přeskakující ID). Důležité je vždy v první řadě poslouchat zvuk, než se prioritně zaměřovat na nějaké stabilní ID na displeji a říct si, že na displeji to skáče, to je nějaký bordel, nekopu, tak to je absolutní hovadina.

Příště probereme další možnosti nastavení a podíváme se asi nejspíš na položku audio nastavení a tam se budu i snažit natočit pro názornost nějaké video.

Mgr. Oldřich Habrovanský – MoraviaDetect – pobočka LP v Uherském Brodě

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat