REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Dotace pro podnikatele

Ačkoliv se většina ekonomů a podnikatelů shoduje, že dotace škodí hospodářství, tak současný trh je nemilosrdný – buď získáte dotace Vy, nebo Vaše konkurence. Vzhledem k tomu, že se často jedná o statisícové částky, přiklepnutí dotace znamená velmi slušnou konkurenční výhodu. Co naplat, že dotaci může získat subjekt, jehož produkty a služby jsou objektivně horší. I proto se vyplatí o dotace zažádat, ať už jde o dotace na zaměstnance nebo přímo na rozvoj podnikání. Ačkoliv na trhu existuje spoustu firem specializovaných na získávání dotací, určitě se vyplatí mít základní přehled, aby Vás někde nenapálili.

Operační program Podnikání a Inovace pro konkurenceschopnost

Klíčovým nástrojem pro podporu českých podnikatelů je Operační program Podnikání a Inovace pro konkurenceschopnost, zkráceně OPPIK.  Jedná se o základní programový dokument Ministerstva Průmyslu a obchodu pro čerpání finančních prostředků pro regionální rozvoj v kohezní politiky Evropské Unie v letech 2014-2020.

Cílem je dosažení konkurence schopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích. Pojem konkurenceschopný znamená schopnost místních podniků prosazovat se na světových trzích. Pojem udržitelnost zdůrazňuje dlouhodobý horizont a zahrnuje tak i environmentální faktory.

Program má čtyři hlavní cíle:

  1. Podporovat firmy schopné posouvat či dosahovat technologické hranice ve svém oboru, důraz je kladen na rozvoj podnikových, výzkumných, inovačních a vývojových kapacit.
  2. Rozvíjet podnikání a inovace v malých a středních podnicích v oborech s nižší znalostní intenzitou. Podpora se soustředí na realizaci nových záměrů, jak začít podnikat.
  3. Posun k energeticky účinnému, nízkouhlíkovému hospodářství, který spočívá ve zvyšování energetické účinnosti a používání obnovitelných zdrojů energie.
  4. Usnadnění rozvoje podnikání, služeb a přístupu ke službám státu prostřednictvím vysokorychlostního internetu a širší nabídkou služeb informačních a komunikačních (ICT) technologií, protože na konkurence schopnost v moderní společnosti stojí na využívání nejmodernějších ICT technologií.

Čtyři hlavní osy OPPIK

V souladu s cíli operačního programu OPPIK jsou jednotlivé dotační programy rozdělené do čtyř os. Prioritní osa 1 nese název Rozvoj výzkumu a vývoje odpovídá prvnímu cíli. Prioritní osa 2 se jmenuje Podpora podnikání malých a středních firem a odpovídá druhému cíli. Třetí prioritní osa Efektivnější nakládání technologií úzce souvisí s třetím cílem. Poslední čtvrtá prioritní osa s názvemRozvoj informačních a komunikačních technologií kopíruje cíl čtvrtý.

Jednotlivé projekty si mezi sebe rozdělí necelých 120 miliard Kč na dotace pro podnikatele. Nejvyšší alokace je určena pro Prioritní osu 1, na kterou je určeno 31%. Následuje prioritní osa 3 s 28,2%. Za ní s odstupem je prioritní osa 2 s 20,7% a na prioritní osu 4 zbývá 17,2% z celkové sumy. Nicméně díky implementaci různých novel se mohou čísla v průběhu času měnit. Detailnější informace o podporovaných aktivitách, možných příjemcích podpory, principech pro výběr projektů atd., můžete získat již dnes stažením programového dokumentu OPPIK.

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat