REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

KOI jezírka

KOI jezírka nebo zahradní jezírka pro chov koi kaprům se začínají na českých zahradách objevovat stále častěji. Pokud chcete ve svém zahradním jezírku chovat ryby například KOI kapry,  e zapotřebí si to ujasnit již v době plánovaní a určitá specifika KOI jezírek již do začátku zahrnovat do plánů a rozpočtu stavby KOI jezírka. Při budování KOI jezírka je zapotřebí nejprve zvolit jeho velikost, tvar a hloubku. KOI jezírko by mělo dosahovat plochy alespoň 20 m2 a hloubku ideálně 2 m. Objem takové ho jezírka při postupně se svažujících březích je cca 20 m3. V takovém KOI jezírku již lze udržet za pomocí čerpadla a ideálně i filtrace celkem stabilní biologickou rovnováhu. Koi kapři také budou moci v klidu přezimovat, stáhnou se do největší hloubky, a při teplotě cca 4C, zimu přečkají. KOI jezírko tohoto rozměru také nebude v létě přehříváno a nemělo by docházet k výraznému poklesu kyslíku. Záměrně uvádíme „nemělo by docházet“, jelikož obsah kyslíku (alespoň 6 mg/l)  v KOI jezírku nezávisí jen na teplotě vody ale dalších okolnostech jako je například přítomnost a četnost řas v jezírku a celková obsádka jezírka rybami atd.  Odborná literatura doporučuje zhruba 1 kg ryby (koi) na 1 m3, toto zatížení může být ale i podstatně vyšší až 4-6 kg/m3, ovšem za podmínky kvalitní filtrace KOI jezírka.

 

Filtrací pro jezírka je celá řada od tlakových plastových filtrů až po profesionální bubnové filtry. Jedna z firem, která se specializuje na budování KOI jezírek, je firma Jezírka Brno.cz. V nabídce najdete filtrace různých úrovní i cenových kategorii pro široké spektrum zákazníků. Pro KOI jezírka je doporučována vyzděná šachta, v které je umístěna (a také skryta) veškerá potřebná technologie. To znamená mechanický předfiltr pro zachycení větších mechanických nečistot a obohacení vody padající přes nerez. síto o kyslíky. Dále mechanicko-biologická filtrace, která za pomoci bakterií odstraňuje jemnější nečistoty, UV lampa, která dokáže narušit strukturu jednobuněčných řas a ty se pak shlukují do větších celků a je možné je lépe odstranít. V šachtě jsou také čerpadla a veškerá šoupata a ventily pro obsluhu jezírka. (zazimování, spuštění jezírka nebo odkalení nečistot ze dna filtrů.)

 

Jezírkový vysavač Pondovac

U jezírek platí zásada, že veškeré nečistoty by měly být odstraněny z vody co nejdříve a to buď hladinovým sběračem (skimer) nebo filtrací. Pokud se tak nestane, nečistoty zůstávají u dna jezírka o odsud je odstraníme nejlépe jezírkový vysavače. Chtěli bychom vám představit jezírkový vysavač Pondovac. Pondovac se vyrábí již řadu let a nyní je poslední typem Pondovac 4. Jezírkový vysavač Pondovac 4 je vybaven dvoukomorovým sacím systémem, dvě nezávislé komory umožňují nepřetržitý proces. Pondovac průběžně nasává nečistoty a kal vytéká pomocí dlouhé výpustní hadice. Pondovac je vybaven speciální odsávací hlavicí na odstranění vláknitých řas. Kolečka a madlo Pondovacu pro jeho snadnější manipulaci.  Jezírkový vysavač Ponodvac 4 můžete nyní koupit v akční ceně na Jezirka-shop.cz případně si jej odebrat v kamenné prodejně Jezírka-Brno.cz na Sobolově ulice 13, Brno Bohunice.

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat