REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Zazimování bazénu je hračkou

Někteří z vás možná čekali se zazimováním bazénu až doteď, ať už donuceni vnějšími vlivy a vyššími mocnostmi a/nebo zkrátka nedostatkem času. Právě pro tyto více či méně dobrovolné opozdilce přinášíme tento krátký článek shrnující základní prvky správného zazimování vašeho bazénu tak, aby na jaře nebylo třeba kompletně měnit vodu a provádět celkovou údržbu znova, jelikož se zima na neošetřeném bazénu nepěkně vyřádila.

Při zevrubném předzimním čištění je nutné začít od těch největších a nejzřetelnějších úkonů – kromě vyndání schůdků, pokud je to možné, to zahrnuje odstranění nečistot z hladiny bazénu síťkou a z jeho dna bazénovým vysavačem. Nezbytností je také propláchnutí písku ve filtračním zařízení a ošetření vody v bazénu tzv. chlor šokem (u nás pod názvem Chlorový granulát rychlorozpustný), tedy přípravkem, který byl vyvinut tak, aby velmi rychle zvýšil koncentraci aktivního chloru ve vodě a zlikvidoval tak například právě před nadcházející zimou jakékoliv zárodky zákalů a jiných nežádoucích projevů přírody, aby se jim nenaskytlo možnosti se pod vrstvou ledu tiše množit. Množství chloru v bazénu je pak vhodné ještě jednou přeměřit tak, aby bylo dosaženo hodnoty 0,3-0,5mg na litr vody.

Dalším faktorem zazimování je úprava pH vody na vhodnou hodnotu, v našem případě to znamená 7,0-7,4, čehož dosáhnete pomocí přípravku nazvaných logicky pH minus nebo pH plus. Jejich celkový účinek se samozřejmě neprojeví okamžitě, ale až minimálně po 24 hodinách. Po tuto dobu je zároveň vhodné nechat zapnutou filtraci, aby se pH vody v bazénu poupravilo rovnoměrně.

Pravidlem zazimování je také snížení hladiny vody, a to alespoň o 10cm pod sběrač nečistot neboli skimmer, vyčištění a zbavení se nečistot uvnitř skimmeru samotného a jeho následné zazátkování. Vyčištění se samozřejmě týká i stěn bazénu a filtračního zařízení. Z čerpadla a souvisejících hadic je nutné také vylít vodu, stejně jako ze všech ostatních hadic a potrubí, které s bazénem souvisejí, aby v nich nezamrzla a nezpůsobila tak zbytečné poškození. Všechny takto demontované součásti bazénu (schůdky, hadice, ohřev, filtrace aj.) doporučujeme také suché uložit do prostor, kde teplota neklesne pod 0°C.

Na závěr se bazén také přikrývá, ale zde záleží na tom, jaký typ bazénu máte. Pokud je bazén nadzemní, přikrývá se pouze podzimní plachtou, aby tato zachytila spadané listí nebo jehličí a jiné smetí a na zimu (tj. až udeří souvislé mrazy) se bazén odkrývá, aby se plachta pod vahou napadaného sněhu a vlivem mrazu nepoškodila. Bazén zapuštěný však doporučujeme přikrýt na celou zimu pomocí plachty zimní, např. naší tkané zazimovací plachty LD-PE tuzemské výroby.

Comments are closed.