REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archiv

Štěnice v našich domovech

Štěnice patří mezi ploštice, přesněji řečeno ploštice řádu Cimicomorpha. Jedná se o poměrně značně specializované vnější parazity, kteří se živí lidskou krví. Mezi nejběžnější hostitele štěnic patří lidé a ptáci včetně drůbeže, ale i netopýři.

Jestliže se ráno budíte poštípaní především v oblasti krku, rukou, nohou a hýždí, ale nenalézáte ve svém příbytku komáry, ani jiný krev sající hmyz, pravděpodobně se vám doma zabydleli štěnice. Jedná se o štěnice domácí, parazit, jež je rozšířen téměř po celém světě a znovu začíná masově zaplavovat i Českou republiku. Štěnice parazitující na ptácích se liší od štěnic parazitujících na člověku.

Tento nepříjemný hmyz prochází během svého vývoje různými stádii. Dospělec měří cca půl centimetru. Štěnice jsou světloplaché, sají v noci a k ránu. Samice kladou každý den cca 1 až 2 vajíčka, ze kterých se po několika dnech líhnout malé 1mm průhledné larvičky, které ale již sají krev.

Zamoření štěnicemi není jednoduché hned v počátku identifikovat. Podle toho, jak jsme na bodnutí štěnice citlivý, může se nám objevit malý pupínek jako od komára nebo větší červený flek, který svědí i bolí. Často jsou přítomny 2-6 pupínků blízko u sebe, jak se štěnice během sání pustila a přisála na jiném místě poblíž. Štěnice raději sají krev dětí, protože mají jemnější kůži. Někteří jedinci nemusí být poštípání vůbec, i když spí ve stejné místnosti.

Jak se štěnic zbavit?

Štěnice jsou velmi odolným parazitem, na kterého nezabírají běžné prostředky. Přežije i úklid domácnosti chlorovými prostředky. Zalézá do škvír v montovaném nábytku, prasklin zdí, spár v podlaze, podlahových krytin. Teplota 60 stupňů spolehlivě zničí všechna vývojová stádia štěnic. Tyto malé mršky ale vydrží bez problémů několik měsíců hladovět. Svou kořist naleznou vždy spolehlivě, podle stop vydechovaného CO2. Donedávna se věřilo, že jsou štěnice v našich zeměpisných šířkách vyhubené. Štěnicím se povedl úspěšný návrat do našich postelí. Štěnicím se líbí téměř kdekoliv, kde je dostatek vhodné potravy, rozdíly mezi sociálními skupinami nedělají.

Krom oslovení specializovaných firem, které vás díky postřiku nebo použitím dýmovnic štěnic zbaví, můžete zkusit i vlastní boj. Na internetu lze koupit přípravek k-othrine, který je velmi účinný na blechy a měl by působit i na štěnice. Některé populace štěnic jsou ale zvlášť imunní vůči postřikům a nemá na ně vliv.

Comments are closed.