REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archiv

Author Archive

Tepelné čerpadlo – tepelný zdroj budoucnosti

Budoucnost ve vytápění a ohřevu teplé vody představují pro  své nesporné výhody tepelná čerpadla. Jeho využitím získáte několika násobně efektivnější tepelný zdroj, než jsou konvenční tepelné zdroje. Stanete se méně závislými na dodavatelích energií.

Srovnáme-li efektivitu klasického kotle, kdy vždy za jednu odebranou kWh získáme méně jak 1 kWh tepla a tepelného čerpadla, kdy za jednu odebranou kWh energie získáme až 5 kWh tepla.

Navíc výhodná sazba tepelného čerpadla D56 (22 hodin nízký tarif) na spotřebovanou elektrickou energii v celé domácnosti řadí tepelná čerpadla na první místo v úspoře nákladů. V okolních státech využívají tohoto výhodného způsobu topení již několik desítek let. Vytápění tepelnými čerpadly získává stále větší oblibu i v České republice. Svědčí o tom stoupající počet instalací tepelných čerpadel, především tepelných čerpadel vzduch voda. K tomuto faktu u nás značnou měrou přispěl nástup špičkové technologie spirálových kompresorů „SCROLL“, nových druhů chladiv a pro tepelná čerpadla vzduch voda velice příznivé klimatické podmínky České republiky.

Vysoký uživatelský komfort, nízké provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí – to jsou hlavní důvody proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo. Nezbývá než zvolit, jaký systém tepelného čerpadla bude ten nejlepší. Samozřejmě, každý má své výhody i nevýhody a při výběru tepelného čerpadla záleží na konkrétní představě i technických podmínkách domu a pozemku.

Tepelná čerpadla – chytré vytápění

Proč tepelné čerpadlo?

Známe celou řadu tepelných zdrojů, které můžeme použít pro vytápění našeho domu či jiné budovy, nebo jimi ohřívat vodu. Například kotle na tuhá paliva, s relativně levným provozem. Baví nás ale stále ještě pravidelně přikládat, vynášet popel, skládat uhlí a připravovat dřevo na další sezónu? Můžeme raději zvolit kotel na zemní plyn a elektřinu, který nemusíte obsluhovat? Jeho provoz je ale díky stále rostoucím cenám primárních energií draze zaplaceným komfortem. Aby jsme ušetřili, uvažujeme o slunečních kolektorech, které využívají obnovitelnou energii. Co když ale celou zimu slunce nezasvítí?

Všechny přednosti a výhody se skrývají v jediném tepelném zdroji a tím je TEPELNÉ ČERPADLO.

Levný provoz

Tepelné čerpadlo je moderní a velmi efektivní zdroj tepla. Pro svůj provoz využívá přírodní teplo, které si zdarma půjčuje z Vašeho okolí a vrací jej zpět prostřednictvím tepelné ztráty vytápěného objektu. Pořízení kvalitního tepelného čerpadla je tedy správným krokem k úsporám energie a tím i úsporám ve Vaší peněžence. Jediné, co zaplatíte, je elektrická energie potřebná pro jeho provoz.

Vysoký uživatelský komfort

Tepelné čerpadlo zvládne s minimálními náklady a bez problému vytápět Váš dům právě tak, jak je s ohledem na klimatické podmínky potřeba, celoročně ohřívat teplou užitkovou vodu nebo vodu v bazénu. To vše bez námahy, zcela automaticky a nezávisle na Vaší přítomnosti. Pořízením tepelného čerpadla ušetříte spoustu času, který pak můžete věnovat své rodině, práci nebo zábavě. Váš čas má také svou cenu!

Šetrnost k životnímu prostředí

Tepelné čerpadlo je velmi šetrné k prostředí, ve kterém žijeme, protože jej nezatěžuje zplodinami hoření a jinými škodlivými látkami. Také z hlediska obnovitelných zdrojů energie je tepelné čerpadlo důmyslnou technologií, která funguje stabilně a spolehlivě, i když slunce nesvítí a vítr nefouká nebo naopak. Tepelné čerpadlo je ideálním zdrojem tepla pro každého, kdo chce šetřit a není mu lhostejné naše životní prostředí.

Nezávislost na monopolních dodavatelích energií

Pořízením tepelného čerpadla se zbavíte závislosti na dodávkách zemního plynu ze zahraničí a získáte zdroj tepla s několikanásobně vyšší účinností. Budete celkově mnohem méně závislí na monopolních dodavatelích primárních energií. Jediná levná energie je v dnešní době totiž ta, kterou si od nich nekoupíte!

Jak vybrat ten správný kotel?

Dosluhuje Vám Váš starý kotel na tuhá paliva a rozhodujete se jaký kotel je ten správný pro náhradu Vašeho původního zdroje? Nabídka na trhu je dnes opravdu obrovská a je poměrně těžké se v ní orientovat. Tento článek by Vám měl pomoci při výběru toho správného kotle přesně pro Vás.

Palivo: Čím tedy budeme v našem novém kotli topit? Tady je potřebné zvážit jaké jsou v našem regionu nejdostupnější paliva. Ekologicky nejvhodnější je bezesporu peleta, ale vývoj ceny tohoto paliva jeho širšímu použití příliš nepomáhá. Jedničkou mezi palivy je stále hnědé uhlí, které je nejlevnější a nejdostupnější zvláště v hnědouhelných oblastech jako je ústecký kraj.

Výrobce: S kotli na trhu v české republice se opravdu roztrhl pytel. Naprostá většina kotlů jsou v současné době dovezené  z Polska. Polsko je opravdu kotelnickou velmocí a polští výrobci jsou atraktivní jak cenou, tak sortimentem. Rozhodně je však nutné zvážit, jaký daný kotel skutečně je, jaká je jeho konstrukce, kdo mi ho odborně namontuje a uvede do provozu, kdo drží záruku a jaké je servisní zázemí. Kotel je přeci jen průmyslový výrobek a poruchy se mohou vyskytnout. Dále je dobré zvážit pro jaká paliva je kotel primárně určen a jestli bude efektivně pracovat s místními zdroji. Například polské kotle jsou v naprosté většině konstruované pro tak zvaný ekohrášek – což je černé uhlí, ale většina kotlů u nás jede na hnědý ořech2. Dalším důležitým kritériem je rozhodně emisní třída ve které kotel pracuje a také potřebná certifikace. Jako nejlepší řešení se jeví výběr kotle nějakého z renomovaných českých či německých výrobců s dobrým servisním zázemím. Takové kotle mají vysoký kvalitativní standard, jsou certifikovány pro provoz u nás a většinou zařazeny v dotačních programech.

Cena: Cena kotle by neměla být rozhodně nejdůležitějším parametrem při výběru kotle. Kvalitní kotel stojí o něco více, ale je to investice na dlouhá léta a kvalita se Vám rozhodně vyplatí. Je potřeba si uvědomit, že např. kvalitní regulace, která je srdcem i mozkem kotle tvoří čtvrtinu ceny kotle. V případě tepelné techniky platí dvojnásob rčení: „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.

Dodavatel: Kotel máme vybraný a nyní nám nezbývá, než ho někde koupit. Jako nejpohodlnější se zdá nákup na internetu – produkty Vám prodejce dopraví až domů a cena bývá v e-schopech nejlepší. Ale pozor! Je nutné si uvědomit, že kotel potřebuje průběžný servis, občas je potřeba dokoupit nějaký náhradní díl, v nejhorším případě řešíme kompletní reklamaci. Co ze svým kotlem budeme v takovém případě dělat? Daleko lepší je kotel koupit od dobré montážní firmy, která kotel dodá a sama ho namontuje a uvede do provozu. Po celou dobu životnosti kotle Vám poskytuje potřebný kvalifikovaný servis, drží skladem základní náhradní díly a zároveň drží záruku.

Montáž: Co se týče samotné montáže, je rozhodně nejvhodnější svěřit tento úkol odborné firmě. Ta zváží a probere s Vámi zapojení kotle, systém ve kterém bude kotel pracovat. Kotel nainstaluje a uvede do provozu. Zároveň Vám poskytne odborné školení k obsluze kotle a bude to ona, která Vám v počátcích provozu bude pomáhat s vyladěním kotle. Zároveň by Vám montážní firma měla poskytovat záruční i pozáruční servis. Standardem je servisní zásah do 24 hodin. Dbejte na to, aby montážní firma měla potřebné certifikáty, živnostenské oprávnění atd.

Za tým Enco-tepelná technika přeji všem uživatelům šťastnou ruku při výběru kotle a mnoho spokojených let jeho provozu.

Automatický kotel se stává normou

Kvalitní automatický kotel se stává běžným tepelným zdrojem v mnoha rodinných domech, sídlech firem a hospodářských budov. Těm klasickým brzy odzvoní.

Automatický kotel poskytuje svému uživateli oproti klasickému kotli na ruční přikládání nebývalý komfort a obrovské možnosti regulace při vtápění a ohřevu teplé vody. Kvalitní regulace poskytuje téměř, nebo zcela stejné možnosti, jako regulace jiného moderního tepelného zdroje např. tepelného čerpadla, nebo kondenzačního kotle. Počáteční investice je oproti tepelnému čerpadlu citelně nižší a lze ho využít v soustavách, kde je použití tepelného čerpadla nevhodné, např. v domech se soustavou o vysokém teplotním spádu, nebo nezateplených budovách.

V ústeckém kraji, městech Teplice, Louny, Litoměřice,Most a dalších je však v provozu stále více jak 60 tisíc zátěžových kotlů na ruční přikládání spadajících do emisní třídy 1 a 2. Tyto kotle se od loňského roku již nesmí vyrábět a prodávat a jejich využití bude postupně limitováno. Milníkem pak bude rok 2022, kdy bude jejich provoz zcela zakázán.

Z těchto důvodů je nejvyšší čas poohlédnout se po novém kvalitním kotli, který splňuje dané emisní limity a funguje s nízkými provozními náklady. Dobrý kotel spalující hnědé uhlí dokáže uspořit až 30% nákladů na palivo.

O tom jaký je ten správný kotel a jak ho vybrat se zmíním  v některém z příštích článků.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde