REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archiv

Jak vybrat lešení

Práce ve výškách často vyžaduje náročnější řešení, než je žebřík. V některých případech je bezpečnější pořídit si lešení. Buď si můžete lešení koupit, nebo pouze půjčit ve specializované půjčovně. Rozhodne za vás hlavně rozsah prací, které s lešením hodláte provést. Je důležité si současně také uvědomit, zdali lešení budete potřebovat do budoucna.

Druhy lešení

V dnešní době existují různé druhy lešení, ne všechny se ale hodí pro běžné použití. Mezi nejčastější druhy lešení, se kterými se můžete setkat, je lešení rámové a lešení trubkové.

Pro výrobu lešení se využívají různé materiály jako ocel, hliník či dřevo. Nejpoužívanější lešení jsou právě lešení z oceli a hliníku. Lešení je také různě výškově rozměrné, záleží na druhu lešení. Lešení se používá pro různé práce na fasádách rodinných domů, panelových domů, novostavbách a při výměně oken. Dále může sloužit jako ochrana pracovníků před padajícími předměty nebo slouží i k podpírání konstrukčních prvků při montáži.

Podle způsobu použití můžeme lešení rozdělit na:

  • pracovní plošiny,
  • podpěrné konstrukce,
  • konstrukce, které ochraňují pracovníky a chodce

Podle materiálu existuje:

  • ocelová lešení
  • hliníková lešení
  • sklolaminátová lešení
  • dřevěná lešení
  • bambusová lešení (hojně využívané v Asii)

Podle konstrukce a tvaru se lešení dále člení na:

  • trubková
  • systémová
Jak vybrat lešení

Jak vybrat lešení

Jaké lešení zvolit?

Pokud se rozhodnete, že si lešení koupíte či pronajmete , je potřeba si jasně říci, pro co dané lešení budeme potřebovat. Některá lešení pro kutily a stavebníky se nemusí hodit pro profesionální použití a naopak. Lešení pro domácí využití mají nejčastěji výšku okolo cca 7 metrů.

Než si zakoupíte či pronajmete lešení, měli byste se alespoň stručně seznámit s nejpodstatnějšími pojmy a předpisy. Lešení se musí montovat a demontovat podle oficiálních pokynů výrobce. Mnohdy je proto výhodnější lešení si pronajmout s kompletním servisem, který vám lešení doveze a zase si jej odveze.

Výhody hliníkového lešení

Hliníkové pojízdné lešení je velmi multifunkční a najde využití při opravách, natírání a malování či různých instalacích. Hodí se i pro použití v uzavřených prostorách. Díky použitému materiálu je lehké a přitom odolné. Robustný pojízdný rám zajišťuje maximální stabilitu celé konstrukce. Největší předností pojízdného hliníkového lešení je snadná manipulace.

 

 

Comments are closed.

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich