REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Jak vybrat lešení

Práce ve výškách často vyžaduje náročnější řešení, než je žebřík. V některých případech je bezpečnější pořídit si lešení. Buď si můžete lešení koupit, nebo pouze půjčit ve specializované půjčovně. Rozhodne za vás hlavně rozsah prací, které s lešením hodláte provést. Je důležité si současně také uvědomit, zdali lešení budete potřebovat do budoucna.

Druhy lešení

V dnešní době existují různé druhy lešení, ne všechny se ale hodí pro běžné použití. Mezi nejčastější druhy lešení, se kterými se můžete setkat, je lešení rámové a lešení trubkové.

Pro výrobu lešení se využívají různé materiály jako ocel, hliník či dřevo. Nejpoužívanější lešení jsou právě lešení z oceli a hliníku. Lešení je také různě výškově rozměrné, záleží na druhu lešení. Lešení se používá pro různé práce na fasádách rodinných domů, panelových domů, novostavbách a při výměně oken. Dále může sloužit jako ochrana pracovníků před padajícími předměty nebo slouží i k podpírání konstrukčních prvků při montáži.

Podle způsobu použití můžeme lešení rozdělit na:

  • pracovní plošiny,
  • podpěrné konstrukce,
  • konstrukce, které ochraňují pracovníky a chodce

Podle materiálu existuje:

  • ocelová lešení
  • hliníková lešení
  • sklolaminátová lešení
  • dřevěná lešení
  • bambusová lešení (hojně využívané v Asii)

Podle konstrukce a tvaru se lešení dále člení na:

  • trubková
  • systémová
Jak vybrat lešení

Jak vybrat lešení

Jaké lešení zvolit?

Pokud se rozhodnete, že si lešení koupíte či pronajmete , je potřeba si jasně říci, pro co dané lešení budeme potřebovat. Některá lešení pro kutily a stavebníky se nemusí hodit pro profesionální použití a naopak. Lešení pro domácí využití mají nejčastěji výšku okolo cca 7 metrů.

Než si zakoupíte či pronajmete lešení, měli byste se alespoň stručně seznámit s nejpodstatnějšími pojmy a předpisy. Lešení se musí montovat a demontovat podle oficiálních pokynů výrobce. Mnohdy je proto výhodnější lešení si pronajmout s kompletním servisem, který vám lešení doveze a zase si jej odveze.

Výhody hliníkového lešení

Hliníkové pojízdné lešení je velmi multifunkční a najde využití při opravách, natírání a malování či různých instalacích. Hodí se i pro použití v uzavřených prostorách. Díky použitému materiálu je lehké a přitom odolné. Robustný pojízdný rám zajišťuje maximální stabilitu celé konstrukce. Největší předností pojízdného hliníkového lešení je snadná manipulace.

 

 

Comments are closed.