REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Author Archive

Pečujte o svůj starožitný nábytek

Pečujte o svůj starožitný nábytek

Hodně lidí touží po tom, pořídit si opravdu starožitný nábytek, který se stane pýchou a dominantou daných prostor. Spousta občanů už se k takovému činu dokonce odhodlala. Jestli pak ale více, jak se vůbec starat o starožitný nábytek? Není to totiž to samé, jako kdybyste si do interiéru pořídili moderní kus nábytku z obchodního domu.

Starožitnosti vyžadují jistou péči k tomu, aby byl zachován jejich stále stejný vzhled a celková hodnota. Ta je velice důležitá, protože starožitnosti jsou ve své podstatě určitým typem investice, u níž roste cena s přibývajícími léty konkrétního produktu. Tomu ale musí odpovídat i celkový stav.

Pokud nevíte, jak se k takovému nábytku chovat, začtěte se do následujících řádků. Ty vám prozradí to nejdůležitější.

Myslete i na ty nejmenší detaily

Spousta těchto prezentovaných rad je samozřejmě spojena i s dalšími segmenty v oblasti starožitnictví. Typickým příkladem jsou starožitné obrazy, u nichž lze také hromadu věcí shodně aplikovat. Pozor si dejte určitě na zbytečně časté přenášení a stěhování nábytku, což by se mohlo negativně podepsat na celkové bytelnosti.

Vyvarujte se příliš vysokým teplotám a suchu. Na druhou stranu to nepřehánějte ani s vlhkostí. Některé kusy nábytku raději umístěte tak, abyste je nevystavovali přílišnému slunečnímu záření. To se záporně projeví na barevném odstínu. Pokud jej aktivně používáte, není od věci vsadit na podsedáky, podložky a jiné doplňky zabraňující jejich rychlejšímu opotřebení.

A jestliže se náhodou pustíte do jejich údržby, vždy používejte jen odpovídající doplňky a s leštěním to nepřehánějte. To platí i pro starožitné šperky, jež mohou patřit také na bohatý seznam vámi pořízených starožitností. Takto opečovávané předm

Starožitné obrazy představují lákavou investici

Starožitné obrazy představují lákavou investici

Lidé se v dnešní době rozmýšlí více než kdy předtím, do jakého segmentu investovat, aby z dlouhodobého hlediska přinášel odpovídající zhodnocení. Možností je samozřejmě přehršel. My se v tomto článku však zaměříme na jednu, jež získává na stále rostoucí popularitě.

Z obecného hlediska lze tvrdit, že jsou to starožitnosti. Věci v dobrém stavu staré desítky až stovky let. Předměty, jejichž skutečná hodnota při prokázání původu neustále vzrůstá. Takže za několik let máte jistotu, že konkrétní věc bude mít jednoznačně vyšší cenu.

Za starožitnosti lze prohlásit nejrůznější předměty. Od starých hodin, přes sochy, military, koberce, exotické prvky, až po medaile, keramiku, porcelán a starožitné šperky. Jedním z velice žádaných sortimentů však stále zůstávají obrazy.

Umělecká díla jako výnosná cesta pro uložení peněz

V okamžiku, kdy proniknete do tajů starožitných obrazů budete ihned vědět, že na první pohled starodávně vyhlížející obraz není jen „starou“ věcí, ale cenným kusem od významného malíře. Starožitné obrazy protínají samozřejmě nejrůznější umělecké styly. Investovat můžete do tuzemských, ale také těch zahraničních autorů. Vybírat si mimo jiné lze z kreseb, akvarel, tisku i grafiky.

A mnohdy je pravidlem, že čím větší investice do obrazu, tím větší šance na následný prodej. Ano, spousta profesionálů se shoduje v tom, že díla za desetitisíce se prodávají daleko lépe než starožitné obrazy za několik stovek korun.

V rámci investice do starožitnictví je vhodné zmínit ještě jednu kategorii produktů. A tou je starožitný nábytek. V jeho případě toho můžete získat ještě daleko více. A to nejenom oku lahodící doplněk interiéru s rostoucí hodnotou, ale také praktickou součást domácnosti. Tu lze pohodlně využívat každý den dle vlastních potřeb.

Chcete nové obrazy do domu? Vsaďte na starožitné obrazy

Chcete nové obrazy do domu? Vsaďte na starožitné obrazy

Obraz je bezpochyby sdělením, které vnímáme především zrakem. Pro někoho je to jen nedílná součást interiéru, jiný tomuto prvku přisuzuje daleko větší váhu. Jsou mezi námi tací, jež chtějí, aby k nim obrazy promlouvaly, vyjadřovaly určité pocity a zároveň byl jejich význam skryt za pomyslnou slupkou tajuplnosti. Takové dojmy bezpochyby nenabudete z moderních a nadčasových děl.

Zaměřte se spíše na starožitné obrazy, ze kterých vyzařuje potřebná energie, patřičná dávka historie a vůně minulosti. Takové obrazy jsou pak nepřehlédnutelnou ikonou libovolného obydlí, ať už na svém plátně prezentují jakékoliv postavy, krajiny, portréty a zvířata.

Vždy jde o starožitnosti vyjímající se nejenom svým vzhledem, ale také celkovou hodnotou. Ta, jak už to bývá zvykem má vzrůstající tendenci. To vše za předpokladu, že nakoupíte správně.

Starožitné obrazy a ostatní interiérové doplňky

Pustíte-li se do nákupu starožitných maleb, pak určitě nemusíte skončit u běžné kresby. V tomto směru se vám otevírají neomezené možnosti výběru. Co byste řekli na to, že váš příbytek budou zdobit například akvarelové malby? Velká poptávka je i po oleji, tisku nebo grafice.

A pokud bychom při shánění starožitností měli jít opravdu do důsledku, nezapomínejme ani na starožitný nábytek. Ano, od obrazů se můžete postupně dostat až k předmětům, jež vám přinesou nejenom optický užitek, ale také ten fyzický. Například stoly, židle, skříně, komody a mnohé další.

Obrazy, to je především krása, jíž si můžete dopřávat každý den. Jestliže toužíte po kráse nejenom na zdi, ale i na vlastním těle, hodí se zmínit starožitné šperky. Ty si oblíbíte pro jejich originalitu a pocit toho, že možná právě vy vlastníte jeden z mála kusů široko daleko. Podlehněte kouzlu starožitností.

Starožitný nábytek – odhalte jeho kouzlo

Starožitný nábytek – odhalte jeho kouzlo

Stále častěji se do popředí zájmu mnohých lidí dostávají starší věci. Nemáme na mysli každou opotřebovanou věc, ale předměty s jistou historickou hodnotou. Ta má v první řadě vzrůstající cenu a zároveň jde o unikátnost a jedinečnost, se kterou se v běžném obchodě jen tak nesetkáte.

To se samozřejmě týká starožitností obecně. Jen si to představte sami. Do obývacího pokoje si postavíte stůl ze 17. století, k němu židle s císařským polstrováním a do rohu místnosti dáte komodu ze 16. století. Taková místnost pak bude působit doslova úchvatným dojmem. Starožitný nábytek totiž dokáže v každém interiéru přednést skutečně nevídané věci.

Starožitnosti v dobrém stavu

Stačí zalistovat v produktových nabídkách několika profesionálních antikvariátů a kouzlu těchto předmětů velice rychle propadnete. Ať už jsou to starožitné šperky nebo zmiňovaný nábytek. Ten je ostatně nepřehlédnutelnou součástí libovolných prostor, voní a při kontaktu s ním na vás dýchne pořádná dávka historie.

Starožitnosti se ale samozřejmě nepovalují na každém kroku. Mnohdy si musíte dát opravdu hodně práce, abyste natrefili na kvalitní a originální kousek, ať už je z dob renesance či starší. Výběr musíte provádět jen u zkušených prodejců, jež jsou schopni vám doložit stáří daného exponátu a tím stvrdit jeho skutečnou hodnotu.

K velice populárnímu sortimentu se již dlouhá léta řadí starožitné obrazy. Ty představují doslova jedinečnou investici, jak dobře uložit peníze a těšit se ze stále zhodnocujícího se díla. Vždyť to zkuste také, podívat se na staré kusy nábytku a nechte na sebe dýchnou jejich minulost. Vězte, že co nevidět budete předělávat vlastní interiér, jehož součástí budou kromě novodobých prvků i originální starožitnosti.

Všechno staré nemusí být hned špatné, ošklivé a opotřebované. Starožitný nábytek je něčím větším než jen kusem nábytku.

Starožitné obrazy do sběratelských sbírek i pro radost

Starožitné obrazy do sběratelských sbírek i pro radost

Obrazy jsou nedílnou součástí našich interiérů. Umělecká díla zachycující nejrůznější situace, portréty, krajiny a mnohé další věci. Někdo v tomto prvku vidí jen „malůvku“, jiný jej vnímá daleko hlouběji. Pakliže si na zdi věšíte pouze obrazy vyjadřující jisté emoce, zaměřte se na starožitné obrazy.

Ty totiž působí velice originálním dojmem a doslova z nich dýchá pořádný kus historie. Při pořízení takové starožitnosti mimo jiné spojíte dvě přínosné věci v jednu jedinou. A to je oku lahodící obraz s patřičnou investicí. Hodnota starožitných obrazů má samozřejmě rostoucí tendenci.

Starožitnosti obecně představují dokonalé uložení peněz, navíc když máte zdroj vynikajících exemplářů s doloženým původem a stářím. Pořiďte si originální umělecká díla zhotovená prostřednictvím nejrůznějších výtvarných technik, jakými jsou akvarel, kresba, tisk či grafika.

Starožitný nábytek? Máte rádi rokoko či secesi?

Starožitný nábytek? Máte rádi rokoko či secesi?

Obdivujete zámecké interiéry z období rokoka či baroka? Nebo máte raději kreace pozdějšího období, například secesi nebo art deco? Starožitný nábytek má vždy svoje kouzlo. Na něm je vidět kvalitní práci starých řemeslných mistrů, ať už jde o výběr tvarů, zpracování dřeva nebo drobné vyřezávané ornamenty. Každá doba přináší nějakou novinku, nové tvary, nové materiály i nové barvy na čalounění. Je zajímavé pozorovat, kolik práce řemeslníci odvedli, a jaký je konečný výsledek. Při prohlídce zámeckých komnat si často říkáte: Takový stolek či křeslo by se u nás doma pěkně vyjímaly. A máte pravdu.

Starožitný nábytek není jen pro okrasu

Starožitný nábytek není jen na okrasu. Tak jako kdysi, i dnes má svoji funkci. Dát si odpolední čaj servírovaný na secesním stolku z třešňového dřeva – takovou příležitost každý nemá. Strávit klidné odpoledne v barokním křesle, v němž si hověli šlechtici své doby? Proč ne. V nabídce starožitností musíte pečlivě vybírat. Ani poškozený kus nemusí být k zahození. Po opravě leckterý starožitný nábytek znovu slouží svému účelu. Jen musíte vědět, že existují originály a kopie. I dnes řemeslníci dokáží vyrobit zdařilou napodobeninu, ale není to ono. Materiály i technologie výroby je jiná. Raději dejte přednost originálu.

Starožitný nábytek zaujme i v moderním bytě

Lidé si často myslí, že musí mít vždy interiér stejného stylu. Když moderní, tak moderní. Ale mýlí se. Lze skloubit moderní interiér i starožitný nábytek. V supermoderním bytě se starožitná komoda vyjímá velmi dobře. Pokud je kvalitně zrestaurovaná, každý z vašich známých ji bude obdivovat. Anebo samostatně stojící rokokové křeslo. Na vaši novou sedačku se nikdo nepodívá, hlavně aby byla pohodlná, ale starobylé křeslo určitě zaujme. Existují sběratelé starého nábytku, kteří milují, když jejich byt připomíná staré doby. Ale někdy starožitný kus zaujme více, když je zakomponován do moderního interiéru. A navíc každý ví, že jde o hodnotnou věc.

Starožitné šperky – dodají vám punc výjimečnosti

Starožitné šperky – dodají vám punc výjimečnosti

Víte, že módní návrháři se často inspirují minulostí, například divokými padesátými léty minulého století nebo obdobím swingu ve dvacátých a třicátých letech? A viděli jste už starožitné šperky z této doby? Mnohé jsou skutečně krásné a dodají vám punc výjimečnosti. Ale nenajdete je v běžných obchodech. Tam se vám snaží prodat nejnovější kusy. Vy ale hledáte něco trvalého, kvalitního, co prověřil čas. Musíte se obrátit na prodej starožitností, a pokud budete mít štěstí, najdete tam klenoty, které hledáte. Nosit starý šperk je výsada. Vždyť se za tím skrývá nějaký zajímavý příběh, škoda jen, že se ho nedozvíme.

Starožitné šperky – od drobných kousků až po honosné náhrdelníky

Starožitné šperky – to je celá kategorie krásných klenotů, od drobných náušnic až po velké a honosné náhrdelníky. Jsou zlaté, stříbrné a většinou zdobené drahými kameny. Nemusí to být diamanty, to je dnes spíš móda, v minulosti se používaly drahokamy nejrůznějšího původu. Dnes obdivujeme, jaké krásné odlesky a barvy tyto kameny vytvářejí. Staří zlatníci a šperkaři znali tajemství vzácných kamenů a dokázali využít jejich jedinečných barev a třpytu. Někdy si říkáte: Dokáží dnešní zlatníci vytvořit takové nádherné kousky? Starožitné šperky dnes právem obdivujeme.

Vyberte si vzácné drahokamy a vložte je do nového šperku

Starožitné šperky nejsou jen hotové klenoty, které si můžete hned vzít na sebe. V nabídce starožitností jsou třeba jen jednotlivé vybroušené kameny, které vám zkušený klenotník zasadí do nového šperku. A víte jak krásně září při dopadu světla opál, český rubín, topaz či ortoklas? Například opálů je celá řada, velmi ceněný je ohnivý opál s divokými rudými odlesky. V minulosti si lidé více vážili drahých kamenů, věřili, že drahokam dodává svému nositeli nové vlastnosti, formuje jeho charakter. Starožitné šperky jsou skvělým dárkem, který ocení ženy i muži.

Starožitnosti mohou nabývat nejrůznějších podob

Starožitnosti mohou nabývat nejrůznějších podob

Zařizujete si rodinné obydlí? Patříte mezi příznivce klasického nábytku před tím moderním? Ať už z vlastní vůle nebo kvůli charakteru objektu? Potom vás budou ve všech případech zajímat starožitnosti. Ty totiž působí nejenom originálním a duchaplným dojmem, ale zároveň mají stále narůstající hodnotu.

Typickým příkladem je starožitný nábytek. Ten si můžete pořídit v podstatě do libovolného interiéru a doladit si i ty nejmenší detaily k obrazu svému. Na mysli máme hlavně židle, křesla, pohovky, skříně a komody. Ve výčtu starožitného nábytku by šlo určitě sáhodlouze pokračovat.

U tohoto typu sortimentu však zůstat nemusíte. Vždyť starožitnosti mají i zcela odlišnou podobu.

Co takhle starožitné obrazy?

Vybavování interiérů, to není pouze nakupování starožitného nábytku, ale také zajištění i těch nejmenších detailů v každé místnosti. Nenápadné bytové dekorace s historií nebo předměty zavěšené na stěně udělají své.

Chcete-li se dopracovat k působivé a zároveň hodnotné domácnosti, pak se zaměřte na starožitné obrazy. Ty jsou prodávány v nejrůznějších variantách provedení, jakými jsou akvarel, olej, kresba či grafika a tisk. Stačí si pouze ujasnit, co rozjasní vaše bydlení a zaměřit se na výběr konkrétního díla.

Starožitnosti neboli antikvity jsou bytovými doplňky, z nichž doslova čiší historie, umělecký směr, originalita a cennost. A možná právě proto tento styl upoutá při zařizování obydlí i vaši pozornost.

Výběr je v tomto směru opravdu bohatý. Zakoupit můžete keramiku, porcelán, svítidla, kovové předměty, sklo, ale také starožitné šperky. Ty udělají velkou radost nejenom ženám, ale i mužům. Ostatně, kdo by nechtěl na svém těle nosit šperk s dlouhou historií a patřičnou hodnotou? To všechno vám přináší současný svět antikvariátu ve své plné síle.