REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Tepelné čerpadlo jako alternativa vytápění

Ještě před samotnou stavbou nového bydlení, je třeba pomyslet na to čím budete své nové bydlení vytápět. Dnešní trh nabízí velké množství alternativního vytápění oproti těm nejvíce známým jako je elektřina a plyn. Pokud chystáte stavbu nemovitosti někde daleko od civilizace může být tento druh vytápění něco pro vás.

Tepelná čerpadla nepotřebují žádné další speciální přípojky jen přívod elektřiny, bez které bohužel nefungují. Mezi druhy tepelných čerpadel lze zařadit typy – země/voda, vzduch/voda, země/voda (vrt), vzduchu/vzduch, voda/vzduch, země/voda (vodní plocha) či země/voda (tzv. větrací vrt).

Princip tepelného čerpadla

Jak funguje tepelné čerpadlo? Tepelné čerpadlo funguje na principu uzavřeného chladícího okruhu jako lednice. V chladícím okruhu pak dochází k výrobě tepla. Čerpadlo si na začátku odebere energii z vnějšího prostředí (voda, vzduch, země) a to jako nízkoenergetické teplo. Toto teplo pak předává je předáno chladivu, které koluje uvnitř celé jednotky, kde je přivedeno na výparník, kde se postupně odpařuje na plyn.

Plyn je nasáván do kompresoru a tam se zhušťuje čímž se postupně ohřívá – až na 80 0 C. Toto teplo je pak předáváno do druhého výměníku, kde ohřívá vodu a chladivo se opět zkapalňuje, která je nadále rozháněná do otopného systému znásoben v kompresoru a tím se také ohřívá. Chladivo v kapalném stavu pokračuje zpět přes expanzní ventil k prvnímu výměníku – výparníku, aby se proces ohřívání z vnějšího prostředí mohl opakovat.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Tento typ čerpadla odebírá teplo z okolního vzduchu. Jedno tepelné čerpadlo je tedy namontováno zvenku budovy nebo může být kompletní celé venku a do budovy už může být zavedeno pouze potrubí s již ohřátou teplou vodou. Vše tady záleží na přání stavitele případně možnostem pozemku. Získaný vzduch je nasáván přímo do tepelného čerpadla a následně použito na ohřev vody, která je nadále rozháněna do otopného systému.

Tepelné čerpadlo vzduch voda má nízké provozní náklady ale menší životnost než čerpadla, která odebírají energii ze vzduchu. Nejlepších výsledků pro vytápění získáme kombinací tohoto čerpadla a vhodného podlahového vytápění, které je výrobně nastaveno na nízkoteplotní vytápění. Ve vysokých horských oblastech nemohou tyto čerpadla zaručit správnou funkci, proto se zde k instalaci nedoporučují.

Výběr tepelného čerpadla

Jaké tepelné čerpadlo vybrat? S výběrem vhodného tepelného čerpadla vám nejvíce asi poradí odborníci ze společností, které se tímto typem vytápění zabývají. Samozřejmostí jsou podmínky stavby domu a stav půdy, podloží povětrnostní vlivy. Na všechny tyto okolnosti je třeba brát zřetel, protože se při špatném rozhodnutí se může snadno stát, že pro tepelné čerpadlo země/vzduch budete mít budovu na kamenném podloží a žádné čerpadlo tedy do země nezapustíte.

Stejně jako typem umístění, se tepelná čerpadla liší i spotřebou energie a energií, kterou vyrábějí. Nejlevnější variantou na trhu je čerpadlo vzduch – voda, které má nejmenší pořizovací cenu a jeho náklady jsou minimální. Je mimo jiné vhodné i k vytápění bazénů.

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat