REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Vývoj fasádního polystyrenu u nás

Renovace a zateplení fasád je nezbytné opatření pro dosažení nižších nákladů na vytápění. Na trhu se již objevilo mnoho technologií a materiálů, se kterými lze takovéto úspory dosáhnout. Z počátku éry zateplování se jako izolant využíval především fasádní polystyren. Vzhledem k jeho tepelně izolačním vlastnostem a nízké pořizovací ceně je velmi oblíben i v současnosti. Vzhledem k neustálému vývoji se i polystyren dočkal různých úprav a variant.

Firma Baumit má jako jedna z mála na českém trhu certifikovaný prodyšný polystyren na zateplení s označením Open Therm. Jedná se o fasádní desky, které jsou děrované po celé ploše. Díky otvorům pak dochází k lepšímu odvodu vodních par z konstrukce. Konstrukčně velmi podobný polystyren s označením Clima EPS-F Rda má i největší dodavatel v ČR firma Saint-gobain Weber Terranova. Fasádní polystyren prošel před čtyřmi lety mnohým vylepšením. Firma BASF byla první na trhu, která představila šedý fasádní polystyren pro zateplení fasád. Klasická směs polystyrenu byla doplněna příměsí grafitu a tím dostaly fasádní izolační desky lepší tepelně izolační vlastnosti. Je obecně známo, že rozdíl v zateplení bílého a šedého polystyrenu činí při stejné síle izolantu cca. 20 % ve prospěch šedého EPS. Je nutné si uvědomit, že zároveň má šedý fasádní polystyren téměř dvojnásobnou teplotní roztažnost než klasický EPS 70F. Proto je nutné při realizaci zateplení šedým polystyrenem zamezit slunečnímu záření na fasádní desky. Platí to jak při skladování, tak při lepení polystyrenu. V současnosti je patří šedý fasádní polystyren k „nejteplejším“ izolantům vhodných pro zateplení fasády. Výrobce izolačních materiálů Isover tento výrobek ještě zdokonalil přilepením 3cm silné fasádní vaty na vnější stranu izolantu pro lepší akustické vlastnosti. Desky s označením Twinner jsou velmi vhodné pro energeticky úsporné objekty.

Vybírejte fasádní polystyren v odpovídající tloušťce a předejděte tak problémům, které vlivem nesprávného výběru mohou nastat. Poraďte se se specialisty v oboru zateplení fasád.

Comments are closed.